З початком підготовки до вступної кампанії в російськомовних регіонах як ніколи гостро стоїть питання вільного володіння українською мовою, бо це не тільки умова для вступу до закладу освіти, а й ознака національної ідентичності, а й громадянська позиція.
В Україні існує багато онлайн-платформ та сайтів щодо вивчення української мови. Фахівці Центру пропонують ознайомитись та обрати для себе зручний сервіс.
Офіційний сайт української мови – ресурс цікавий чинним та старим правописом. Має завантажені шкільні підручники для всіх класів, правила української мови, а також словник синонімів. Містить цікаві відео, з яких можна дізнатись, що таке біціґлі чи гузиця. А в розділі «Антисуржик» можна знайти «улюблені» вислови і замінити їх на правильні. Також є розділ, де в таблицях можна поставити свої питання і почитати відповіді на інші.
Ресурс «Є-мова» орієнтований на російськомовних українців і робота з ним починається з того, що тут пропонують пройти тести онлайн для визначення рівня володіння українською. Коли рівень встановлено, ви отримаєте навчальні матеріали: невеликі відео, тексти. До кожного заняття є практичні вправи.
На освітній платформі EdEra є цілі два курси: «Українська мова I» та «Лайфхаки за української мови. Підготовка до ЗНО» для кращої підготовки до зовнішнього тестування. Такі курси – зручний самовчитель не лише для учнів 9-11 класів, а й для тих, хто мову вивчав давно в школі і тепер хоче зрозуміти, з чого почати відновлення своїх мовних навичок.
Інтернет-портал «Словотвір» для тих, хто дбає, щоб мова звучала чисто і не любить використовувати іншомовні слова. Тут клондайк цікавих замінників та результат колективного творчого пошуку перекладів «чужизмів». Ви також можете придумати власний варіант перекладу і спілкуватись з адептами порталу. Як вам такі переклади: аніме – «япультики», коворкінґ – «співробітня», «віп-зона» – панський кут, чипси – «скиблики», а попкорн – «баранці»?
Тренажер з правопису української мови – зручний ресурс, де можна легко і швидко напрацьовувати знання. Основні правила в таблицях і схемах, велика кількість невеличких завдань, у яких одразу видно, де ви помиляєтесь. До всіх правил є відеоуроки та вправи з підказками. Експрес-уроки української від Олександра Авраменка. Олександр Авраменко став відомим учителем української мови завдяки коротким і захопливим «експрес-урокам української». На сайті 300 уроків на різноманітні теми. Також є добірка радіопередач «Загадки мови», які можна просто завантажити на свій девайс і слухати в дорозі. Уроки від Авраменка називають вишуканими десертами для справжніх гурманів української. Їх дійсно варто скуштувати, щоб не тільки знати, як правильно говорити українською, а й насолоджуватись нею.
LanguageTool – онлайн-ресурс, що допомагає перевірити, наскільки моя граматика української мови відповідає правилам та вірно використовується у текстах та спілкуванні. Також цим інструментом можна перевірити орфографію та стилістику в українських текстах. Максимальний розмір тексту на перевірку безкоштовною версією – 20 тисяч символів. Також до комп’ютера можна завантажити додаток, щоб користуватись ним безпосередньо у браузері. Зручно, що помилкове слово підсвічується в тексті певним кольором залежно від типу помилки. А коли наводите курсор, вам пропонуються більш благозвучні варіанти заміни.
Міністерство культури та інформаційної політики України запустили онлайн-платформу «Національна платформа з вивчення української мови Міністерства культури та інформаційної політики України», яка об'єднує кілька ресурсів з вивчення української мови. Саме тут зібрані в одному місці ефективні онлайн та офлайн ресурси, а також мобільні додатки з вивчення української мови, як для українців, які хочуть підвищити рівень володіння української мовою, так і для іноземців, які прагнуть її вивчити «з нуля». Тут можна знайти інноваційні технології навчання української мови для дітей та дорослих.
Вивчати українську лише 5 хвилин на день допоможуть заняття у формі гри. Ефективність платформи Duolingo науково доведено, тому вона чудово підходить для початківців, а також для всіх, хто прагне попрактикувати навички читання, письма й говоріння. До речі, можна використовувати мобільний додаток
Курс на Prometheus «Українська за 27 уроків». Це перший курс - елементарний рівень (А1, А2). Програму елементарного рівня вивчення мови розроблено так, щоб якомога ширше сприяти розвитку комунікативних можливостей слухача для ефективного використання української мови в різних життєвих ситуаціях і сферах спілкування. Курс розроблено проєктною командою “Є-мова” та волонтерською ініціативою “Безкоштовні курси української мови” (Громадська організація “Український світ”) за підтримки Програми EGAP, що виконується Фондом Східна Європа та партнерами, у межах першого національного конкурсу ІТ-проектів у сфері е-демократії EGAP Challenge.
Курси української мови на освітній платформі Юнісеф Learning passport від Українського інституту розвитку освіти. У першому розділі «Українська мова» розміщено курс «Говоримо українською», в якому веселі друзі Трикутя, Квадрик і Кружко розкажуть дошкільнятам і учням початкової школи, як уникнути помилок, говорячи українською. «Лаконічні уроки з української мови», створені Христиною Яремою, авторкою курсу української мови для 7 класу на освітній школі «Всеукраїнська школа онлайн», висвітлюють ключові теми з української мови для учнів 5-11 класів.
PIPL Lyceum – перший інноваційний приватний львівський ліцей пропонує безкоштовні уроки української мови «Український для українців» для усіх бажаючих щотижнево, але треба слідкувати за розкладом.
Безкоштовні курси української мови – YouTube. Підвищення загального рівня володіння державною мовою громадянами України
Мобільні додатки
Mova
В епоху мобільних додатків вивчати мови стає значно цікавіше та зручніше. Щодо української, то перший такий додаток розробила команда освітнього проекту «Мова – ДНК нації». Він називається Mova і доступний для безкоштовного завантаження в Google Play та App Store. Головного ж «учителя» на ім’я Лепетун ви імовірно вже неодноразово зустрічали. Адже цей кумедний язичок знімається у мультиках, вчить нас правилам із картинок в інтернеті та книжки «Українська легко!». А в цьому застосунку Лепетун допомагає засвоїти правила правопису, вивчити наголоси і фразеологізми, а також боротися з калькою і русизмами. Крім того, у додатку є вправи на засвоєння матеріалу, а веселі та корисні картинки з правилами можна додавати у вибране.
Слова зі слова
Інтерактивна гра, справжній мовний тренажер, в якому потрібно з одного слова складати інші. За це дають монети, на які можна купувати підказки. Монети стають в нагоді, коли виникають труднощі з підбором нових слів.
R.I.D.
Програма щодня відкриває три нових слова. За вивчення слів отримуєте «піщинки часу» – ігрову грошову одиницю. Так росте ваш рейтинг. Також ви можете пропонувати свої слова і таким чином поповнювати словник для інших користувачів застосунку.
Підготувала методист Іванова В.В.
Comments