top of page

Як написати рекомендаційного листа

З 3 по 5 травня 2022 року обласний науково-методичний центр моніторингових досліджень якості освіти проводитив серію вебінарів для вступників до закладів вищої освіти 2022, їхніх батьків, а також зацікавлених педагогічних працівників на тему: «Рекомендаційний лист для закордонної програми. Як писати: основні принципи та рекомендації». Під час проведення були надані рекомендації щодо написання листа.

Презентація та відеозапис до серії вебінарів на тему "Рекомендаційний лист для закордонної програми. Як писати: основні принципи та рекомендації" знаходиться на сторінці "Семінари" нашого сайт. Також там ви можете знайти матеріали попередніх вебінарів та семінарів обласного науково-методичного центру моніторингових дослідень якості освіти.


Як написати рекомендаційного лист

Рекомендаційний лист

Слайд 2

(РЕКОМЕНДА́ЦІЯ-позитивний усний або письмовий відзив про кого-небудь, як правило, з порукою за нього)- це те, що зможе відрізнити тебе від інших і допоможе отримати місце в кращих університетах за кордоном.

Коли учні/студенти подають документи до закордонних закладів вищої освіти, вони повинні представити щонайменше два рекомендаційні листи від педагогів чи керівника закладу освіти, які чесно оцінять їхні академічні здібності та творчий потенціал як майбутніх студентів.

Як правило, міжнародні програми вимагають 2-3 рекомендаційних листи.

Ці листи грають велику роль у прийнятті рішення про зарахування абітурієнта. Ось чому так важливо надати приймальній комісії будь-яку корисну інформацію. Закордонні педагоги повністю довіряють ставленню українських педагогів через те, що це допоможе їм прийняти правильне рішення. Якщо рекомендація збільшить шанси учня на вступ, то необхідно його надати.

Перед тим, як писати рекомендації, з’ясуйте конкретні цілі майбутнього студента. Це необхідно для того, щоб акцентувати навчальні та індивідуальні здібності учня, які відносяться до цих цілей та задач.

Що таке рекомендаційний лист?

Слайд 3

Рекомендаційний лист – один з обов’язкових документів для вступу на навчальну програму іноземного університету. Але це зовсім не означає, що він - формальність. Навпаки, це дуже індивідуальний документ, написаний від імені конкретного рекомендателя, який має власний досвід з певним абітурієнтом. І думка того, хто бачив його “у справі”, може сказати його закордонним колегам набагато більше за сухі оцінки чи самопрезентацію, викладає в мотиваційному листі сам кандидат.

Рекомендаційний лист дає приймальної комісії більше інформації про абітурієнта, його академічних та особистих навичках. Рекомендаційний лист повинен розкрити потенціал, показати, який внесок абітурієнт зможе внести в університет або коледж.

Він допоможе приймальної комісії оцінити понад те, що вже написано в документі про освіту та листі-заяві.

Хто пише рекомендаційний лист?

Слайд 4

Автором листа може стати науковий керівник дипломної роботи, лектор, вчитель, класний керівник, керівник гуртка, секції, керівник закладу освіти, роботодавець. Найкраще, якщо лист буде від тих, хто розбирається в спеціальності. Тобто рекомендації від вчителя фізики не дасть переваги під час вступу на кафедру мистецтв.

Якщо ти вже кілька років працюєш не за фахом, то лист з роботи, що описують тебе як відповідального, уважного й зацікавленого співробітника - теж зіграє на руку.

Що повинно бути в рекомендаційному листі?

Основна інформація

Слайд 5

У рекомендаційному листі не повинно бути повторенням того, що вже було зазначено в заяві, наприклад оцінки, нагороди і спільноти, в яких абітурієнт перебував.

Приймальна комісія шукає більше інформації про майбутнього студента. Це не означає, що не треба згадувати свої досягнення. Наприклад, можна розповісти щось, що не відносяться до навчання: про те, як був ініціатором руху за поліпшення умов навчання, що самостійно організовував заходи на підтримку навколишнього середовища, або про благодійну діяльність.

Треба показати конкретні навички, таланти. Сильний рекомендаційний лист дасть уявлення про мотивації і особисті якості.

Конкретика

Конкретні приклади зроблять лист цікавіше. Але треба бути обережним, не захоплюватись довгою історією-розповіддю. Необхідно навести приклади з життя, випадки, в яких показали себе з кращого боку. Якщо лист пише педагог, то йому потрібно розповісти про те, звідки він знає абітурієнта. Розповісти про себе, як про фахівця і про людину, яка добре знає абітурієнта. Знає настільки добре, що має право давати рекомендації.

Потужні слова

Не треба використовуввати шаблонні слова - більшість приймальних комісій до них звикли. Необхідно виділитися.

Вирішальні моменти в описі студента: особистість, характер і академічний потенціал. Необіхдно згадати будь-яку деталь, яка допоможе приймальної комісії краще зрозуміти абітурієнта та його можливості.

Структура рекомендаційного листа

Рекомендаційний лист повинен починатися і закінчуватися стандартними формами ввічливості – зверненням та підписом, між якими, власне, має міститися сутнісний блок з чотирьох частин.

Рекомендаційний лист складається з чотирьох основних частин.

Слайд 6

Звернення, привітання. Як і будь-який інший лист, рекомендаційний починається з привітання. Слід вказати того, кому адресований лист.

Для офіційного листа може бути досить фрази «to whom it may concern» (кого це може стосуватись). Як правило, ім’я та статус контактної особи вказано в тексті навчальної програми – відтворіть його у зверненні, нічого не вигадуючи, але додавши перед прізвищем “Dear Mr/Ms…” (залежно від того, якої статі ваш читач – чоловік чи жінка). Якщо ви не впевнені, то напишіть “Dear Sir/Madam” (“Шановний(а) пане/пані”) або “To whom it may concern” (“Для того, кого це стосується” – стандартна форма звернення).

Слайд 7

Вступ: Знайомство. Уявлення людини. Якщо лист пише викладач, то нехай розповість трохи про себе - хто він і яку роль він зіграв у вашому житті.

Чим краще та людина, яка пише рекомендаційний лист знає учня/ студента, тим ефективнішою буде рекомендація. В рекомендації важлива конкретика, а не узагальнення. Коли абітурієнт характеризується як організована та працьовита людину, ви потрібно це підтвердити конкретними прикладами. Наприклад: «…Юля — працьовита учениця/студентка. Її дослідницький проєкт на тему безробіття в академмістечку є яскравим проявом уміння працювати й аналізувати статистичні дані». Необхідно розказати, що студенту/учню вдалося зробити та які його плани на майбутнє. Треба закцентуйвати увагу приймальної комісії на індивідуальних здібностях абітурієнта, які виділяють його серед інших. Вказати, чому, на вашу думку, навчання за кордоном принесе йому користь.

  • хто рекомендує (ім’я та прізвище педагога, науковий ступінь (якщо є), категорія, звання (якщо є), місце роботи);

  • кому надано рекомендацію (ім’я та прізвище кандидата, його статус (наприклад, учень такого-то класу такого-то закладу освіти);

  • куди надано рекомендацію (назва навчальної програми, закордонного ЗВО);

  • тривалість знайомства між тим, хто надає рекомендацію, та кандидатом (наприклад, “I know him during last 3 years”);

  • об’єктивні (такі, які можна перевірити) дані щодо характеру стосунків і обставин спілкування між тим, хто надає рекомендацію, та кандидатом: перелік (з назвами) курсів/предметів, прослуханих учнем/студентом у викладача, який надає рекомендацію, з оцінками за них; вказівка, що викладач був куратором курсової роботи студента та/або веде його диплом (з назвою теми і оцінкою); повідомлення про участь у заходах, дослідженнях, практиках, проведених спільно (з назвами чи описами тематики, датами тощо); інформація про спільні публікації, наукові роботи (з назвами та реквізитами).

Основна частина.

Слайд 8

Основне завдання цієї частини - виділити гідності учня/студента, охарактеризувати його, як особистість. Розкажіть про навички, лідерські якості, хобі, то, що відрізняє і вражає. Пиши про все, що може дати переваги під час вступу.

Блок перший: характеристика наукових і професійних досягнень кандидата

  • суб’єктивна оцінка здібностей учня/студента з боку того, хто надає рекомендацію (загальний інтелектуальний рівень та світогляд, потенціал, коло наукових інтересів, його зміни, швидкість обробки інформації, наполегливість, навички самостійної роботи, організованість тощо);

  • перелік реальних досягнень, які виокремлювали кандидата серед інших і привертали увагу того, хто надає рекомендацію (участь у конкурсах, олімпіадах чи інших змаганнях, дані про грамоти, призові місця тощо);

  • суб’єктивні дані щодо виняткових здібностей чи особливостей кандидата, які уможливили ці об’єктивні досягнення (схильність до експерименту, вміння розробляти методологію, готовність працювати з різноманітними джерелами, застосовувати різні методи, творчий підхід до стандартних завдань, логічний і системний розум тощо).

Слайд 9

Блок другий: характеристика особистих якостей кандидата

1. Опис характеру інтересу та рівня мотивації кандидата до отримання нових знань і навичок взагалі та пропонованих на курсі зокрема (пункт має демонструвати причину інтересу до обраної програми, що кандидат зацікавлений у продовженні наукової роботи, а не просто “шукає пригод”):

  • вказівка на наявність сфокусованого інтересу до певної галузі чи питання, дотичної до бажаної для кандидата програми;

  • опис певної прогалини у знаннях та навичках кандидата, пояснення, як обрана програма може допомогти її заповнити;

  • інформація про кроки студента, спрямованих у цей бік (наприклад, студент відвідував лекції зі старшими курсами як вільний слухач, був волонтером у дослідженнях, допомагав на кафедрі тощо).

Слайд 10

2. Якості кандидата як людини та науковця (бажано з історією), які демонструють, як він досягає успіху (замість шаблонних пунктів на кшталт “комунікабельність” чи “вміння працювати у команді”):

  • студент показав себе як лідер, розробивши та організувавши дослідження, куди залучив викладача і однокурсників та результати якого презентовано на науковій студентській конференції;

  • студент виявив наукову доброчесність, коли не отримав підтвердження своєї здогадки під час дослідження, та описав це в курсовій роботі;

  • студент продемонстрував наполегливість і здібності, самостійно опанувавши мову, щоб прочитати джерела, потрібні для його диплому.

Слайд 11

Треба оцінити абітурієнта в порівнянні з іншими, котрих автор рекомендації спостерігав під час роботи. Для кожної категорії вказати рівень абітурієнта (відмінно, добре, задовільно, гірше, ніж задовільно). Приблизний список категорій оцінки:

  1. інтелектуальні здібності

  2. працелюбність

  3. винахідливість, ініціативність

  4. адаптація до нової ситуації

  5. здібності до викладання

  6. засади для продовження навчання

  7. здатність зробити серйозний внесок в обрану галузь в майбутньому

  8. знання в обраній галузі

  9. серйозність намірів

  10. емоційна стабільність

  11. якості лідера

  12. академічна доброчесність

Рекомендуємо вказати, до якої категорії відноситься абітурієнт (з кількості учнів/студентів останніх років): кращі 5%, кращі 10%, 25%, 50% і т.ін.

Слайд 12

Закінчення: Останній розділ листи, з розписом. Це стисле резюме (2-3 речення) викладеного вище. Блок має показати, що автор листа дійсно може рекомендувати кандидата саме на цю програму і готовий за нього поручитися як за вмотивованого учня/студента з певними науковими зацікавленнями, належним рівнем підготовки та здатного опанувати пропонований курс. Висновок, який може відправити абітурієнта до університету. Так що не треба скупися. Краще вказати контактні дані того, хто писав лист, на випадок, якщо університет захоче зв'язатися для отримання додаткової інформації або роз'яснень.

Той, хто пише рекомендацію:

  • зазначає, що готовий надати додаткову інформацію чи відповісти на запитання;

  • надає контакти для зв’язку з ним (бажано професійні – наприклад, університетський e-mail та особистий телефон);

  • вказує ім’я та наукові регалії.

Звичайно, наведена структура – лише “шпаргалка” для тих, перед ким стоїть завдання надати чи написати рекомендаційний лист. Так, варто дотримуватися цієї структури, але ситуації, наукові профілі, особисті стосунки між педагогом і учнем/студентом можуть бути різними. Головне, що має ясно демонструвати цей документ – прозорий і зрозумілий для інших опис “бекграунда” кандидата, який дозволяє тому, хто пише рекомендацію, очікувати, що його протеже опанує обраний курс.

Приклади рекомендаційного листа

Слайд 13

Приклад 1

To Whom It May Concern,

I am writing this reference for Kyrylo Ivanov, a student I was fortunate to work with during his senior year at Ukraine university. As published academic, and Kyrylo’s academic English tutor, I have watched him grow into a passionate and knowledgeable postgraduate.

Kyrylo is a natural learner in an academic environment, he has worked with students as well as with myself, focusing well on projects concerning business and academic approaches to reading and writing in English.

I must add that Kyrylo is a patient, enthusiastic and compassionate student and is the ideal candidate for your university program.

Please feel free to contact me with any additional questions you may have regarding Kirill at (+380)000000000 or email, youremail@gmail.com

Yours Faithfully,

Brian Barrott. CGLI. SFBC. MA.

(Кого це може стосуватися,

Я пишу цю довідку для Кирила Іванова, студента, з яким мені пощастило працювати на останніх курсах українського університету. Як видатний академік і викладач академічної англійської мови Кирила, я спостерігав, як він виріс у пристрасного та обізнаного аспіранта.

Кирило природньо навчається в академічному середовищі, він працював як зі студентами, так і зі мною, добре зосередившись на проектах, що стосуються ділових та академічних підходів до читання та письма англійською мовою.

Треба додати, що Кирило терплячий, ентузіазм і співчутливий студент і є ідеальним кандидатом для вашої університетської програми.

З будь-якими додатковими запитаннями щодо Кирила звертайтеся до мене за номером (+380)000000000 або електронною поштою youremail@gmail.com

Щиро Ваш,

Браян Барротт. CGLI. SFBC. М.А.)

Слайд 14

Приклад 2

To Whom It May Concern,

It is a great pleasure to recommend Kyrylo Ivanov for admission to your university program, who I taught in SIMPLEX English language school. He is one of the most exceptional students I have encountered in my 17 years of teaching.

Kyrylo demonstrated tremendous effort and growth throughout the year and brought a great energy to class. He has that combination of a positive attitude and the belief that he can always improve. I am confident that he will continue to display the same commitment and diligence in everything he does.

Throughout the year Kyrylo was an active participant in our discussions, improving his speaking skills, and he always supported his peers. As a teacher, it is incredibly fulfilling to witness a student make this kind of academic and personal progress.

I do believe Kyrylo will definitely be an excellent addition to your student community, both academically and outside the classroom.

Should you need extra information, please contact me at +380000000000 or email, youremail@gmail.com

Yours Faithfully,

Olha Lieushkina.

(Кого це може стосуватися,

З великим задоволенням рекомендуємо для вступу до вашої університетської програми Кирила Іванова, якого я викладав у школі англійської мови SIMPLEX. Він один із найвиключніших учнів, яких я зустрічав за 17 років навчання.

Протягом року Кирило продемонстрував колосальні зусилля та зростання та приніс велику енергію в клас. Він поєднує позитивне ставлення і віру в те, що він завжди може покращитися. Я впевнений, що він і надалі демонструватиме таку ж відданість і старанність у всьому, що він робить.

Протягом року Кирило був активним учасником наших дискусій, удосконалював свої мовленнєві навички, завжди підтримував своїх однолітків. Як вчителю неймовірно приємно спостерігати, як студент досягає такого академічного та особистого прогресу.

Я вірю, що Кирило, безумовно, стане чудовим доповненням до вашої студентської спільноти, як у навчанні, так і поза аудиторією.

Якщо вам потрібна додаткова інформація, будь ласка, зв’яжіться зі мною за номером +380000000000 або електронною поштою youremail@gmail.com

Щиро Ваш,

Ольга Леушкіна.)

Слайд 15


Вимоги

Слайд 16

  1. Рекомендаційний лист не має бути меншим за один друкований аркуш і довшим за два аркуші з урахуванням звернення, підпису, підзаголовків тощо. Занадто короткий лист продемонструє формальний підхід і те, що про кандидата немає чого сказати по суті. Занадто довгий лист ніхто не читатиме. Ідеальний обсяг 2,5–4 тисячі знаків з пробілами.

  2. Пам’ятайте, що важлива якість наданої інформації, а не кількість рядків. Кожна фраза повинна нести смислове навантаження. Не вносьте до рекомендації те, що не має безпосереднього відношення до вступу за певною програмою.

  3. Рекомендаційний лист не має бути однаковим для всіх програм. Він має продемонструвати, чому саме ви, з вашими досвідом і підготовкою, подаєте документи саме на цю програму.

  4. Рекомендаційний лист не може містити інформацію, що суперечить вашому мотиваційному листу. Так, лист від викладача повинен відрізнятися від вашого мотиваційного листа за тоном та манерою письма, адже його мають написати різні люди. Але обидва документи мають збігатися в об’єктивних даних (можливо, з різними акцентам). Ідеальний варіант: листи, які доповнюють один одного та складають цілісне враження про вас як людину і студента.

  5. Рекомендаційний лист не повинен містити занадто багато епітетів, емоцій та захоплення. Викладач – людина з науковим і життєвим досвідом, тож студент третього курсу навряд чи може видатися йому генієм. Більшість прикметників краще замінити дієсловами та числівниками. Замість шаблонних фраз і словосполучень набагато ефективніше працюють приклади та історії. Вони підкріплюють рекомендацію, демонструють ваші наукові інтереси й особисті якості.

  6. Рекомендаційний лист не має бути написаний ідеальною мовою. Справа в тому, що багато студентів звертається до “фахівців з агенцій”, ще більше тих, хто знаходить в інтернеті готові шаблони – закордонні університети з цим регулярно стикаються. Виходьте з такого: ваш викладач пише іноземною, тому 2-3 дрібні “недоліки” – це нормально. Головне, щоб вони не спотворювали суті листа, але демонстрували, що його писала “жива людина”.

Якщо ви бачите в рекомендаційному листі щось небажане – виправляйте, ріжте, редагуйте. Пам’ятайте: це важливий документ, вартий вашого часу і зусиль.

Також варто дати прочитати готовий текст листа 2-3 викладачам. Це не так складно, як написати лист, тож вам навряд чи відмовлять у рецензії.

Передбачається, що абітурієнти не повинні бачити рекомендаційного листа. Однак, через складності роботи пошти, дуже важко дотримуватися цього правила. Більшість університетів вимагають, щоб особа, яка дає рекомендацію, помістила свій відгук в заклеєний конверт і поставила свій підпис.

Міжнародні вимоги та українські реалії

Зрозуміло, що рекомендаційний лист має писати педагог. Він фахівець, який має життєвий, можливо науковий, та викладацький досвід. Відповідно, тільки він здатний надати оцінку учню/студенту, зрозумілу закордонним колегам.

Але більшість педагогів на прохання учня/студента написати рекомендаційного листа відповість: “Напишіть, що вам треба, а я поставлю підпис”.

Що має робити учень/студент: погодитися, поступившись доброчесністю, чи продовжувати “килимове бомбардування” інших викладачів. Чи може… спробувати переконати викладача?

Щоб вирішити проблему, необхідно зрозуміти можливі її причини. Їх можна згрупувати таким чином:

  • відсутність у викладача практики написання таких листів;

  • об’єктивний брак часу;

  • щире бажання “причинити добро” учню/студенту, який краще знає нюанси власної біографії та вимоги обраної закордонної програми;

  • незнання іноземної мови або невпевненість щодо “правильних” формулювань (зауважте, що викладачу неприємно зізнатися в цьому навіть собі).

Звичайно, наведена структура – лише “шпаргалка” для тих, перед ким стоїть завдання надати чи написати рекомендаційний лист. Так, варто дотримуватися цієї структури, але ситуації, наукові профілі, особисті стосунки між викладачем і студентом можуть бути різними. Головне, що має ясно демонструвати цей документ – прозорий і зрозумілий для інших опис “бекграунда” кандидата, який дозволяє тому, хто пише рекомендацію, очікувати, що його протеже опанує обраний курс.

Сподіваємося, ці поради стануть у пригоді і викладачам, і студентам. Нехай щастить!

Слайд 17

За матеріалами: http://nus.org.ua/, https://osvita.org/, https://simplex.ua/, https://inter.kpnu.edu.ua/


Підготувала методист ОНМЦ МДЯО Іванова В.В.


Статистика відвідувань вебінарів: зареєструвалося на цей вебінар 153 особи, відвідало конференції зум - 46, розподіл зареєстрованих по територіях та категоріях представлено на наступних діаграмах.






Comentarios


bottom of page