У 2016 році Україна вперше долучилася до Програми міжнародного оцінювання учнів – PISA (Program for International Student Assessment Програма міжнародного оцінювання учнів) . Програма має на меті порівняти освітні системи близько 80 країн світу через вимірювання компетентностей учнів із читання, математики та природничих дисциплін, прямо не пов’язаних з оволодінням шкільними програмами. Крім того, велика увага у дослідженні PISA приділяється вивченню факторів, що впливають на успішне навчання учнів.
Дослідження PISA проводиться кожні три роки, починаючи з 2000 року, шляхом тестування навичок і знань 15-річних учнів. Вважається, що в більшості країн саме в цьому віці учні закінчують основну школу, і постають перед вибором професії і загалом майбутнього життєвого шляху. Однак PISA не перевіряє рівня навчальних досягнень учнів, натомість оцінює наскільки учень зможе використовувати знання й уміння, отримані в школі, за можливих життєвих труднощів і викликів.
Читацька грамотність визначається як здатність особи до широкого розуміння тексту, пошуку нової інформації, її відтворення та використання, інтерпретації змісту й формулювання власних умовиводів, осмислення й оцінювання змісту та форми тексту тощо.
Математична грамотність – це здатність особи до визначення й усвідомлення ролі математики в сучасному світі, надання добре обґрунтованих суджень, уміння використовувати математику в особистих цілях і в суспільному житті.
Природничо-наукова грамотність передбачає уміння пояснювати наукові явища, робити обґрунтовані висновки про них, усвідомлювати вплив науки і технологій на зміну матеріального, інтелектуального й культурного середовищ.
За проведення і підготовку дослідження відповідають країни-учасниці, а також консорціум з питань дослідження й міжнародні партнери (установи, які працюють у дослідженні за контрактом)
PISA унікальна з огляду на те, як досліджуються питання про «навчальні досягнення». Вона досліджує уміння застосовувати знання зі шкільною програми на практиці, тобто грамотності. У програмі також передбачається вивчення мотивів навчання. Звіти за результатами PISA дозволяють приймати політичні рішення в галузі освіти, вивчати досвід передових шкіл, визначати те, наскільки школи здатні підготувати підлітків до життя в суспільстві. Вибірку учасників становлять особи, починаючи з 15-річного віку,тому що 15 років (у більшості країн світу) — є віком, близьким до віку завершення обов’язкового циклу навчання в школі.
До розробки тестових завдань можуть долучитися всі країни. У циклі 2018 року у підготовці тестових завдань брали участь понад 40 країн
У кожному циклі дослідження обирається провідна галузь (математика, читання або природничі науки). Це дозволяє детальніше вивчити питання про навчальні досягнення учнів. Циклом PISA називають трирічний період між основними етапами дослідження. Кожний цикл містить указівку на рік, коли проходить основний етап. Провідна галузь дослідження у циклі 2018 року — читання, в 2021 – математика.
Для ознайомлення освітян про специфіку циклу PISA 2021 року порівняно зі специфікою циклу 2018 року на базі оновленого сайту PISA було створено онлайн –платформу для проведення учнівських тренінгів у форматі комп’ютерного тестування з трьох галузей PISA математика, читання, природничо - наукових дисциплін. http://test-pisa.testportal.gov.ua/register
Дорожня карта з реалізації міжнародного дослідження якості освіти PISA в Україні затверджена Наказом МОН від 11.10.2019 №1286
У тестуванні можуть брати участь підлітки, вік яких становить від 15 років та трьох місяців до 16 років та двох місяців. Оскільки пілотне дослідження в Україні проводилося у травні 2017 року, то у тестуванні брали участь особи, які народилися в 2001 році. В основному ж дослідженні (квітень-травень 2018 року) взяли участь особи, які народилися у 2002 році.
PISA застосовує жорсткі технічні стандарти для формування вибірки шкіл і учнів у цих школах. Процедури формування вибірки стандартизовані, вони складаються з декількох етапів, на кожному з яких здійснюється контроль якості його реалізації.
Учень/студент повинен мати із собою на тестуванні PISA канцелярське приладдя (ручка, олівець, гумка), звичайний калькулятор і питну воду (за потреби).
Учні/студенти можуть використовувати лише калькулятори. Використання інших електронних пристроїв (мобільних телефонів, смартфонів, планшетів) заборонене в усіх країнах-учасницях PISA.
Учасникам тестування пропонуватимуться завдання з вибором однієї правильної відповіді, а також завдання з наданням короткої або розгорнутої відповіді. На виконання тестових завдань PISA, які наведені в тестовому зошиті учасники мають загалом 120 хвилин (2 години) з 10-хвилинною перервою після перших 60-ти хвилин. Учасники тестування позначають свої відповіді в тестових зошитах. На початку зошита є чітка інструкція стосовно того, як виконувати завдання й де позначати відповіді. У свою чергу надалі до кожного тестового завдання є більш конкретні вказівки.
Інформація, зібрана із цих анкет учасників, допомагає країнам вивчити зв’язок між тим, як учні виконують тестові завдання, і тими чинниками, які на це впливають, як-от: особливостями навчального середовища, соціально-економічними умовами життя сім’ї учня, ставленням підлітків до навчання тощо. Під час основного етапу дослідження PISA всі учні будуть заповнювати однакові анкети.
Керівники закладів освіти відповідають на загальні питання щодо закладу освіти, його структури, особливостей роботи, а також на питання про педагогічні традиції, підходи до організації освітнього процесу.
Для того щоб отримати об’єктивну інформацію про чинники, які впливають на якість навчальної підготовки учнів, учасники програми мають давати чесні відповіді на запитання. Якщо учні нечесно відповідають на запитання, наприклад, пишуть, що сім’я має декілька машин, хоча насправді це не так, вони фальсифікують результати, і це призводить до помилкових суджень та оцінок експертів, відповідно й до невиправданих рішень щодо удосконалення освітнього процесу в країні.
Учасники не отримують тестові бали, натомість їхні тестові бали шкалюються і розміщуються на шкалі 200 — 800 із середнім відхиленням 500 і середньоквадратичним — 100. Учасники з більшості країн набирають певну кількість балів в інтервалі від 400 до 600. Результати тестування та анкетувань окремих учасників є конфіденційними. Вони подаються лише в узагальненому вигляді.
Перевірятимуть тестові зошити вітчизняні фахівці, які пройдуть 3-етапне навчання. Упродовж усього періоду їхньої роботи передбачені заходи щодо забезпечення якості перевірки, (наприклад, перевірка англомовних зошитів, незалежна перевірка зошитів шістьма фахівцями та ін.).
Результати шкалюються за допомогою модифікованого варіанта моделі Раша (теорія IRT).
У деяких країнах, зокрема у Чехії та Канаді, дані про результати 15-річних учасників доступні публічно. В Україні, як і в більшості країн-учасниць PISA, ми притримуємося думки, що оголошувати результати кожного учасника не потрібно. Це допомагає знизити ризик фальшування, дати можливість учням і закладам освіти не відчувати тиску і чесно показати максимум своїх можливостей.
Кожна країна посідає місце в рейтингових списках за результатами програми в окремих когнітивних галузях (читання, математика, природничі науки). Оскільки ж у програмі беруть участь не всі підлітки країни, а лише їх часткова вибірка, то за результатами програми не можна достеменно визначити місце країни в рейтинг. http://pisa.testportal.gov.ua
Підготовано за матеріалами сайтів http://pisa.testportal.gov.ua/
Comments